Týden na kole 2011

Termín: 11. června – 15. června 2011

Propagační cyklojízda Týden na kole, která se uskutečnila v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole podpořeném Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj, se nesla ve znamení zahrad a krajiny podél Greenway Praha-Vídeň. Startovním místem padesátičlenného pelotonu se 11. června 2011 stala Vídeň a po pěti dnech byla jízda zakončena otevíráním Bylinkové zahrady Tiree Chmelař ve Valticích.
Hlavním tématem letošní jízdy se staly zahrady. Těmi rakouskými provedli účastníky jízdy zástupci Garten Platform – organizace, která se propagaci zahrad v Rakousku dlouhodobě věnuje.
V pelotonu se objevili někteří rakouští politici, jako například poslankyně rakouského spolkového sněmu, nebo místostarosta obce Wolkersdorf Christian Schrefel, zástupci Jihomoravského kraje i neziskových organizací a měli tak možnost poznat zahrady, které jsou součástí projektu Natur im Garten – Příroda v zahradě.
Cílovým místem jízdy na českém území byla unikátní Bylinková zahrada Tiree Chmelar Valtice, jejíž oficiální otevření proběhlo loňský rok za účasti manžela předčasně zesnulé donátorky Tiree Chmelar, Lubomíra Chmelaře. Manželé Chmelařovi byli jedni z prvních iniciátorů zelených stezek– Greenways u nás a veřejně přístupná bylinková zahrada, která se nachází na Greenway Praha-Vídeň, byla dávným přáním Tiree.


Fotografie z akce: