Triko nebo mikina? …aneb jaké zvolit správné oblečení?

Ke každému sportu patří kromě speciálního vybavení také vhodné oblečení a u cyklistiky to platí dvojnásob. Některé tělesné partie jsou jízdou na kole namáhány více než jiné, a proto je vhodné jim dopřát patřičný komfort.

V případě, že na kole jezdíte o víkendu ráno pro rohlíky, určitě si v létě vystačíte s tričkem a šortkami, jestliže ale v sedle trávíte větší část svého volného času, jistě cyklistické oblečení oceníte.

Jaké oblečení tedy zvolit? Kde nešetřit a podle čeho vybírat? Nejen na tyto otázky zkusíme dnes najít správné odpovědi.

Na kolo se dnes bez problémů v každém slušném cykloobchodě oblečete doslova od hlavy až k patě. My začneme „od prostředka“, tedy vhodnými cyklokalhotami.

Elasťáky nebo volné kalhoty?
Co každého člověka většinou napadne, když se začne mluvit o cyklooblečení? Asi někým zatracované nebo naopak vychvalované „elasťáky“. Výběr vhodných kalhot je pro příjemné zážitky v sedle opravdu důležitý. V současné době můžeme vybírat mezi elastickými a volnými kalhotami, a to v různých délkách i provedeních.

Elastické kalhoty jsou k dispozici v provedení do pasu a se šlemi (kšandami). Osobně bych šle doporučil, protože se díky nim kalhoty neshrnují, dobře drží a také chrání spodní část zad před případným prochladnutím. Na druhou stranu je to v podstatě jedna vrstva oblečení navíc, která může znamenat vyšší pocení, proto je třeba obě varianty pořádně vyzkoušet.

Volné kalhoty jsou složeny ze dvou částí – vnější je právě ta volná, lehká a prodyšná, vnitřní pak elastická včetně antibakteriální vložky. Při výběru těchto kalhot je vhodné zjistit, zda je vnitřní část odepínatelná, a to nejen z důvodu praní, ale také případné výměny při opotřebení nebo v případě, že budete chtít kalhoty použití jako „civilní“ šortky nebo sportovní kalhoty.

Samostatnou kapitolou je pak problematika antibateriálních vložek, které mimo jiné určují konečnou cenu kalhot. Nejen kalhoty jako takové, ale i tvar a provedení vložky by vám měl sedět. Vhodné je také vybírat kvalitní materiály jako je například CoolMax. Nejkomfortnější jsou obecně vložky beze švů, lepené z více vrstev.

Pří výběru cyklokalhot hraje jistě svou roli také cena. Jiné požadavky bude mít cyklista, který na kole sedí každý den a cyklistka, která na kole tráví příjemná víkendová odpoledne.

Dres – triko – vestička?
Po výběru kalhot zbývá obléct horní polovinu těla. Samozřejmě můžete jezdit v tričku, dres není vizitkou „správného cyklisty“, nicméně je vhodné volit trika z funkčních materiálů.

Funkční prádlo je v současné době velmi oblíbené, a to nejen kvůli aktuálním trendům. Dobré funkční prádlo totiž opravdu funguje. Dle počasí je možné vybírat vhodný typ materiálu, který hřeje nebo naopak chladí a navíc každé kvalitní funkční oblečení odvádí od těla pot.

Trika se vyrábí v nejrůznějších provedeních – bez rukávů, s krátkými či dlouhými rukávy nebo také s ochranou proti větru na přední části. Vzhled funkčního prádla se v poslední době výrazně přiblížil civilnímu oblečení, proto už nebudete mít pocit, že nosíte spodní prádlo, ale spíš sportovní tričko, které dobře vypadá a navíc funguje. Jediným negativem funkčního prádla je jeho menší odolnost vůči oděru, což může být při ježdění terénem trochu problém. Vyřešit ho lze kombinací trika a cyklistického dresu.

Cyklistický dres platí za nejjednodušší rozeznávací znamení každého cyklisty. Když uvidíte na zahrádce u hospůdky na kopci partu různobarevně oblečených sportovců, asi vám bude jasné, že kola opřená opodál patří jim. Stejně jako funkční prádlo se dresy v současné době šijí z funkčních materiálů, umí také odvádět pot od těla a některé ochrání i před zimou a větrem.

Pro podzimní a jarní kilometry určitě využijete teplejší dres „s chloupkem“ vevnitř a dlouhým rukávem. Vhodné je vybrat celorozepínací variantu, protože u teplého dresu je pravděpodobnější, že jej budete chtít rozepnout celý.

Lehčí dresy s krátkým rukávem jsou určeny pro teplejší počasí, proto v nich strávíte bez problémů celé léto. V případě potřeby lze dres doplnit lehkou vestičkou a elastickými návleky na ruce, které se po poskládání vejdou i do zadních kapes dresu.

Výrobci cyklistického oblečení nabízejí výrobu dresů i dalších kusů výbavy ve vašem vlastním designu, proto není problém vytvořit vlastní grafický návrh a jezdit s partou známých „ve vlastním“.

Co ještě?
Cyklokalhoty, dres a funkční tričko je vhodné doplnit ještě několika doplňky, které se na kolo hodí.
Rukavice seženete v nejrůznějším provedení, letní varianta je nejčastěji bez prstů, ale v létě se dá jezdit v dlouhých, prodyšných rukavicích. Pro komfortní úchop řidítek volte rukavice s gelovými polštářky na dlaních, pro jistý úchop pak co nejlépe padnoucí variantu. Většina rukavic navíc po čase alespoň mírně zvětší svou původní velikost, proto je dobré s tím počítat.

Návleky jsou velmi oblíbenou součástí cyklistické výbavy pro svoji flexibilitu. A to nejen pružnost ve smyslu elastičnosti, ale také ve smyslu rychlé a jednoduché použitelnosti. Použít se dají na ruce, nohy nebo jen na kolena s různou tloušťkou a také barvou. Když přejde zima, stačí je poskládat nebo sbalit do ruličky a uložit do kapsy dresu nebo do batohu.

V případě horšího počasí nebo větší zimy jistě oceníte také lehkou vestu nebo větrovku ideálně s odepínacími rukávy. Ochrání vás před větrem a chladem třeba při delším sjezdu a také nezabere mnoho místa, cyklistické modely jsou většinou dobře skladné. Navíc lze vestičku nebo bundu použít i při jiných sportech jako je třeba běh, bruslení nebo běžecké lyžování. Důležité je, aby materiál byl prodyšný a odváděl od těla vlhkost.

Aby byla výbava kompletní zbývají ještě vhodné cykloponožky, kterých je na trhu také celá řada. Podobně jako u ostatních kousků oblečení je i zde důležitá prodyšnost.

Co nakupovat?
Stejně jako při výběru kola je i v případě oblečení nabídka opravdu široká. Cyklistické oblečení vyrábí řada ověřených světových i českých výrobců v mnoha kvalitativních úrovních. Jestliže chcete ctít značku svého kola, není to nic složitého. Většina výrobců kol má minimálně jednu sadu oblečení jako součást originálního příslušenství. Často je jich ale víc se speciálním určením pro obě pohlaví.

Vzhledem k šíři nabídky můžete vybírat i podle vzhledu, ale stále byste měli mít na paměti, že by vám oblečení mělo v první řadě dobře „sedět“. Takže před koupí zkoušet, zkoušet a zkoušet!