Tisková zpráva 30. 5. 2012: Týden na kole představil novou trasu Stezky železné opony

Týden na kole představil novou trasu Stezky železné opony

Brno (30. května 2012) – Stezka železné opony / EuroVelo 13 byla hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou v rámci projektu Zažít kraj vína a památek na kole organizovala Nadace Partnerství. Mezi 25. a 30. květnem se v pelotonu na 400km trase z dolnorakouského Gmündu do jihomoravských Vranovic vystřídalo celkem 50 cyklistů z ČR a Rakouska. Objevili se v něm i rakouští a čeští politici, kteří poprvé vyzkoušeli nově navrženou trasu stezky.

Tisková zpráva 30. 5. 2012: Týden na kole představil novou trasu Stezky železné opony„Cyklojízda je především výbornou propagací našich turistických regionů jak v Dolním Rakousku, tak v ČR. Letošní téma Stezka železné opony / EuroVelo 13 je dobrým příkladem jak ukázat v praxi historii rozdělené Evropy, ale i jak ukázat budoucí soužití Čechů a Rakušanů,“ říká Christian Schrefel, místostarosta dolnorakouského Wolkersdorfu.

Během pěti dnů se účastníci setkali se zástupci místních samospráv nebo se zástupci Národního vinařského centra, k pelotonu se na den připojil i zástupce národního parku Thayatal, Christian Übl. Zároveň na své cestě navštívili účastníci cyklojízdy turistické atrakce podél stezky. „Památník železné opony v Čížově, barokní zámek Riegersburg, sklepní uličky na Galgenbergu, muzeum československého opevnění v Šatově, národní parky Podyjí a Thayatal, nově otevřená venkovná expozice železné opony v Kadleci u Slavonic – podél stezky je obrovský počet atraktivních míst, která z ní dělají jeden z nejatraktivnějších turistických koridorů,“ říká Jakub Smolík z Nadace Partnerství s tím, že cyklojízda měla poukázat i na první výsledky projektu realizovaného jihomoravským krajem, Nadací Partnerství a dalšími partnery. „Díky projektu vznikly nové odpočívky a trasa bude příští rok vyznačena jako mezinárodní trasa EuroVelo a k dispozici bude i vícejazyčný průvodce po této evropské trase.“

Spojení turistiky a historie bylo jedním z důvodů, proč se Stezka železné opony v loňském roce stala součástí sítě dálkových tras EuroVelo s pořadovým číslem 13. „Chceme, aby stezka fungovala jako živé muzeum a memento připomínající čtyřicet let komunistické diktatury a zároveň aby se z ní stal prvotřídní cykloturistický produkt založený na spolupráci mezi partnery po obou stranách hranice,“ říká viceprezident Evropské cyklistické federace Daniel Mourek.

Příští, jubilejní desátý, ročník mezinárodní cyklojízdy se zaměří na dolnorakouskou zemskou výstavu, která se pod názvem „Chléb a víno“ uskuteční od dubna do listopadu 2013 v Poysdorfu a Asparnu, ale i v Mikulově.

Více informací: www.nadacepartnerstvi.cz
Informace pro média: Jakub Smolík, jakub.smolik@nap.cz, tel. 723 380 741