Tisková zpráva 19. 4. 2012: Vyjížďky po nových cyklostezkách zahájí na Jižní Moravě novou cyklistickou sezónu

Obyvatelé i návštěvníci Jihomoravského kraje se mohou těšit na další rozšíření sítě cyklistických stezek. Na Den Země (17.4.2012) se pro ně otevře nový úsek na dálkové trase Greenway Praha-Vídeň mezi Mikulovem a Novým Přerovem, který se stane součástí nového přeshraničního okruhu s názvem „Na kole k sousedům“ a dálkové mezinárodní trasy EuroVelo 9, která bude v letošním roce vyznačena. Slavnostní otevření se koná dne 21. dubna 2012. Další významné úseky na jižní Moravě vznikly mezi Tišnovem a Štěpánovicemi či na trase Brno-Vídeň.

Na kole k sousedům po Greenway Praha-Vídeň

Rekonstrukce 11 km dlouhého úseku mezi Mikulovem a Novým Přerovem byla dokončena již v únoru letošního roku. Cesta v minulosti sloužila jako signální komunikace pohraniční stráže, dnes je mimo jiné hojně využívána jako cyklostezka a je součástí např. mezinárodní cyklotrasy Greenway Praha-Vídeň nebo mezinárodní dálkové trasy EuroVelo 9 (EuroVelo 9 Baltic – Adriatic). „Stav původní signálky absolutně cyklistům nevyhovoval, proto jsme se v roce 2009 rozhodli ji rekonstruovat. Samotná oprava této důležité mezinárodní cyklistické trasy byla po poměrně náročné projektové přípravě zahájena v létě 2011,“ informovala manažerka projektu Marcela Effenbergerová ze svazku obcí Mikulovsko.
Nově rekonstruovaný povrch odpovídá mimo jiné i očekáváním rakouských cykloturistů a otevírá možnost přeshraničních výletů k našim jižním sousedům do vinařské oblasti Weinviertelu. Propojením opravených úseků cyklotras na české a rakouské straně vznikl celkem 26 km dlouhý nenáročný okruh s názvem „Na kole k sousedům“ procházející příhraničním územím mezi hraničními přechody Mikulov-Ottenthal a Nový Přerov-Wildendürnbach. Po trase nového okruhu vyrazí peloton cyklistů v sobotu 21. dubna 2012. „V cíli čeká na účastníky cyklojízdy rakouský sklepní kopec Galgenberg, jehož součástí je 184 vinných sklepů, které bude možné navštívit. Vstupní lístky budou slosovány a na účastníky čekají dárky věnované obcemi zapojenými do projektu,“ vypočítává Marcela Effenbergerová další důvody, proč přijet na slavnostní otevření.

 

Po EuroVelo 4 bezpečněji

Ve stejný den se připravuje cyklojízda i po úseku, který leží na další připravované důležité mezinárodní dálkové trase EuroVelo 4 (Cesta střední Evropu Roscoff – Kyjev). Nová cyklostezka tu vznikla v místech, kde zatím jedinou možností spojení mezi Štěpánovicemi a Tišnovem byla riskantní jízda po frekventované silnici II. třídy přes Předklášteří. První projekty bezpečného spojení pro cyklisty tu vznikly už v roce 2007. Čerstvá cyklostezka, která zajistí přímé bezpečné propojení Štěpánovic a Tišnova, měří něco přes kilometr a slavnostně bude otevřena 21. dubna 2012.


Zahájení sezóny na cyklotrase Brno – Vídeň

První květnovou neděli si cyklisté budou moci projet také novotou vonící cyklostezky na cyklotrase Brno – Vídeň, jedné z nejoblíbenějších jihomoravských cyklotras, jejíž první úseky byly postaveny už v roce 2000. V současnosti se tu finišují stavební práce na posledních třech z celkem třinácti nových úseků. Stezka, která prochází jižní Moravou a dolnorakouským regionem Weinviertel, měří celkem 130 km. „Otevírání cyklistické sezóny je již tradiční akce, letos se uskuteční 5. května,“ řekl o akci tajemník stezky Brno-Vídeň Libor Šrámek. Letos vyrazí cyklistické pelotony z Brna a z hraničního přechodu v Hevlíně, aby se setkaly na trase v obci Opatovice. Pro vyznavače cykloturistiky, kteří si potřebují protáhnout po zimě svaly, budou na místě připravené ještě dva cyklistické okruhy. První z nich je určený pro milovníky stoupání a vede k „akátové“ rozhledně u Židlochovic. Pohodovější varianta má za cíl Benediktinský klášter v Rajhradě, který je nejstarším klášterním zařízením na Moravě. „Letos účastníci jízdy navíc uvidí všechny nové úseky na stezce Brno-Vídeň, které vznikly v minulém roce a které se nyní dostavují,“ pozval Libor Šrámek všechny zájemce na tradiční otevírání cyklistické sezóny.


Fotografie:

foto01
Signální komunikace na úseku Nový Přerov-Mikulov před rekonstrukcí – rozbitá cesta byla pro cyklisty nevyhovující.
Foto: Marcela Effenbergerová, DSO Mikulovsko

foto02
Nová cyklostezka Mikulov-Březí čerstvě po rekonstrukci.
Foto: Marcela Effenbergerová, DSO Mikulovsko

foto03
Historické jádro města Mikulov je pro cyklisty vítaným zastavením.
Foto: DSO Mikulovsko.

foto04
Sklepní kopec Galagenberg v Rakousku otevře své vinné sklípky již tuto sobotu 21. dubna 2012.
Foto: DSO Mikulovsko

Přílohy:

Pozvánka na otevření nového úseku cyklostezky "Na kole k sousedům"