Tisková informace IDS JMK 27.3.2015

IDSJMK_Zahlavi

expres pálava-podyjí

již od 4. dubna

novinka pro turisty i cyklistyKaždou sobotu od Velikonoc do Václava (tzn. od 4. dubna do 28. září) bude z Brna na jižní Moravu jezdit pravidelný Expres Pálava-Podyjí - turistický vlak s rozšířenou přepravou kol. Zajistí rychlé a cenově výhodné spojení města Brna s atraktivní oblastí Pálavy, Lednicko-Valtického areálu, Mikulovska i Znojemska.


Vedení tohoto vlaku je možné díky ochotě Jihomoravského kraje objednávat a finančně podporovat nejen vlaky zajišťující dopravu do škol, zaměstnání a za dalšími osobními potřebami, ale i spojení, jejichž cílem je podpořit místní turistiku a tím i rozvoj našeho regionu.
Odjezd Expresu z Brna hlavního nádraží v 8:06 je nastaven tak, aby navazoval na vlaky přijíždějící ve směru od Havlíčkova Brodu, Žďáru nad Sázavou, Tišnova nebo Kuřimi a stejně tak na vlaky přijíždějící od Letovic, Boskovic, Blanska, Adamova. Večer po příjezdu na brněnské hlavní nádraží (19:57) opět v krátké době navazují vlaky do uvedených směrů.
Expres Podyjí-Pálava je výhodný i pro obyvatele města Brna. Mimo letního období vyjíždí už z Králova Pole (7:45) a dále zastaví na Lesné a v Židenicích. Cestující tak nemusí s kolem několikrát při cestě po Brně přesedat.
Časovou polohu vlaku odjezdu vlaku z Brna si vybrali přímo cestující v anketě na webu http://www.idsjmk.cz/. Přesný čas odjezdu je nastaven tak, aby umožňoval výhodné jednodenní výlety i pro obyvatele dalších krajů České republiky. Vlak tak s okamžitými přestupy mohou využít i cestující přijíždějící od Prahy a Pardubic stejně jako od Olomouce nebo Ostravy.
Vlak je určen i pro turisty pohybující se v oblasti Mikulova a Břeclavska. Ti si mohou ve výhodném čase udělat jednodenní výlet na Znojemsko a večer se pohodlně vrátit zpět.
Expres Pálava-Podyjí pojede vždy v sobotu od 4. dubna do 26. září, navíc pojede o i Velikonočním pondělí, o májových svátcích a na svátek Sv. Cyrila a Metoděje a Sv. Václava. Mimo letní období vlak pojede už z Brna-Králova Pole (7:45) přes Lesnou (7:49), Židenice (7:56). Po celou sezónu pojede z Hlavního nádraží (8:06) do Popic (přístup k Dolním Věstonicím), Podivína (přístup k Lednicko-Valtickému areálu) do Břeclavi a odtud dále přes Valtice, Mikulov (9:27) do Znojma (10:22) a Šatova. Zpět ze Šatova pojede v čase 17:43, Mikulovem projede v čase 18:45 a do Brna na hlavní nádraží dorazí v 19:57. Opět mimo letní období bude pokračovat přes Židenice a Lesnou až do Králova Pole.
V Expresu budou platit běžné jízdenky IDS JMK. Nejvýhodnější je 24hodinová jízdenka za 190 Kč (resp. za 150 Kč pro držitele šalinkarty pro brněnské zóny 100+101), která v nepracovní dny platí pro 2 osoby nad 15 let + 3 děti. Jednodenní výlet celé rodiny se tak dá pořídit za méně než 200 Kč. Celodenní jízdenka pro jízdní kolo vyjde na 70 Kč. Jízdenky prodávají stanice ČD, pokladny DPMB nebo i řidiči regionálních autobusů. Jízdenky lze koupit i prostřednictvím mobilní aplikace IDS JMK POSEIDON. S jízdenkami IDS JMK lze pro cestu využít jakýkoli vlak nebo autobus IDS JMK. Buď můžete z domu vyrazit později a vrátit se Expresem nebo naopak vyrazit Expresem ráno a vrátit se dřívějším nebo pozdějším vlakem večer.
Pokud se Vám nechce cestovat s kolem, je možné si v Mikulově nebo Znojmě půjčit kolo se speciální slevou na půjčovném pro držitele jízdenek IDS JMK. KORDIS JMK s půjčovnami uzavřel dohodu o spolupráci, která cestujícím s jízdenkami IDS JMK garantuje slevy. V Mikulově poskytuje slevu půjčovna RentBike – http://www.rentbike.cz/ (na platnou jednorázovou jízdenku sleva 10%, na předplatní 15%). Ve Znojmě pak půjčovna Cyklo Klub Kučera Znojmo – http://www.cykloklubkucera.cz/ poskytuje držitelům platných jízdenek IDS JMK slevu 10% při půjčce jednoho kola na 1 den a 15% při půjčce více kol na jeden den nebo jednoho či více kol na delší dobu. Již bez slevy lze využít i půjčovny kol ČD v Břeclavi a Znojmě.
Více informací včetně názorné mapy, jízdního řádu a kontaktů na půjčovny kol najdete na www.idsjmk.cz/ExPaPo.
Ing. Jiří Horský, ředitel koordinátora Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje – společnosti KORDIS JMK vyjádřil přesvědčení, že „trasa i časy odjezdů Expresu Pálava-Podyjí vyhoví velkému množství cestujících a vlak přispěje k zatraktivnění Břeclavska a Znojemska pro turisty.“

Dne: 27. 03. 2015
Zpracoval: KORDIS JMK, a.s.

Kontakt:
Ing. Jiří Horský, ředitel společnosti, tel. 605 292 362
Ing. Květoslav Havlík, ved. odb. marketingu, tel. 605 292 364

KordisJMK

Společnost KORDIS JMK, a.s. – organizátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, založen 2002, zodpovídá za přípravu koncepce dopravní obsluhy Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna, tvorbu jízdních řádů, připravuje podklady pro smluvní přepravní podmínky a tarif, usiluje o rozvoj veřejné dopravy.