Tisková informace IDS JMK 14.4.2016

IDSJMK_Zahlavi

ZAHÁJENÍ CYKLISTICKÉ SEZÓNY V IDS JMK


Od soboty 16. dubna do 28. září 2016 mohou cyklisté především o víkendech opět využít tradiční linky cyklobusů IDS JMK doplňující síť vlaků a brněnské městské dopravy, v nichž lze jízdní kola převážet celoročně.
 
Cyklobusy v IDS JMK
V Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje je zavedeno 10 regionálních autobusových linek, na nichž lze ve vyznačených spojích mezi vyznačenými zastávkami přepravovat jízdní kola. K autobusům jsou připojeny buď přívěsy pro 20 kol nebo zádové cyklonosiče pro 5 kol.
Nejvíce spojů pro cyklisty je v zajímavém kopcovitém terénu Moravského krasu na severu kraje. Jejich výchozí stanice jsou v Blansku a ve Skalici nad Svitavou, kde navazují na vlaky S2 od Brna.
Z blanenského vlakového nádraží o víkendech každé dvě hodiny vyjíždí linka 231 směr Jedovnice – Studnice a linka 233 směr Sloup – Suchý – Benešov.
Z nádraží ve Skalici nad Svitavou je pak zajištěno spojení každé dvě hodiny linkou 251 do Boskovic, Velkých Opatovic a Jevíčka a dále linkou 256 do Kunštátu a Olešnice, druhým směrem pak také do Boskovic. Obě linky zajišťují dopravu pro kola i v pracovní dny.
Dalším spojením, tentokrát už přímo z Brna, je linka 602 z brněnského autobusového nádraží do Rousínova, odkud pokračuje buď do Bučovic nebo do Lulče a Vyškova jako linka 730 a z Vyškova do Nových Sadů (Moravský kras + Drahanská vrchovina) jako linka 750.
Oblast Ždánických vrchů mezi Bučovicemi a Kyjovem obsluhuje linka 642. Oblast Bílých Karpat u slovenských hranic pak z Veselí nad Moravou linka 932. Poslední z linek je linka 423, která v Tetčicích navazuje na vlak od Brna a jede přes Ivančice a Oslavany do Mohelna – východišti cyklotras na Vysočinu.

Ceny jízdného
S  jízdenkou IDS JMK lze při dodržení smluvních přepravních podmínek jízdní kola přepravovat ve všech vlacích zařazených do IDS JMK, v brněnské městské dopravě, i v cyklobusech.
Cestující si pro kolo koupí buď jednorázovou základní jízdenku pro příslušný počet zón – tzn. zaplatí za kolo stejně jako za sebe, nebo si za 70 Kč mohou koupit celodenní jízdenku pro jízdní kolo.
Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 při cestě s kolem mimo Brno za dopravu kola po těchto zónách neplatí. Koupí si tedy stejnou jízdenku pro kolo jako pro sebe.
Pro samotné cykloturisty existuje nabídka výhodných víkendových rodinných jednodenních jízdenek – buď za 190 Kč pro celý kraj (vlaky + autobusy + městskou dopravu) nebo za 150 Kč (mimo Brno). Jednodenní turistické jízdenky mají výhodu v tom, že v nepracovní dny s jednou jednodenní jízdenkou mohou jet až 2 dospělí + 3 děti.
Pro návštěvníky vybraných turistických oblastí existují i výhodné jednodenní jízdenky pro oblast Pálava, Podyjí, Slovácko a Moravský kras za 100 Kč.
Podrobnosti o výhodách pro cestující jsou uvedeny na webu: idsjmk.cz/turisticka.aspx.
Cyklisté vybavení chytrým mobilním telefonem s připojením k internetu už nemusí chodit kupovat jízdenky na pokladnu. Mohou využít mobilní aplikaci IDS JMK POSEIDON, jejímž prostřednictvím si koupí jak jízdenky pro sebe, tak i pro své jízdní kolo.

Četnost spojů a podmínky přepravy
Ve většině případů jezdí cyklobusy jen o víkendech. Na Boskovicku na linkách 256 a 251 je však v sezóně zajištěna doprava s cyklozávěsy i v pracovní dny. Četnost spojů na uvedených linkách je poměrně vysoká – na významných trasách jezdí cyklobusy každé dvě hodiny, jinde minimálně třikrát denně.
Podmínky pro přepravu jízdního kola nejsou nijak striktní. Důležité je to, že si jízdní kola cestující na závěsy nakládají a vykládají sami, řidič pouze kontroluje jejich upevnění. Druhou důležitou informací je, že jízdní kola nelze z bezpečnostních důvodů nakládat a vykládat na libovolných zastávkách, ale pouze na zastávkách uvedených v jízdním řádu.
Cestujícím doporučujeme se včas seznámit s tím, kde cyklobus jízdní kola smí nabírat a zda je vybaven přívěsem s vyšší kapacitou nebo jen zádovým cyklonosičem. Vše je uvedeno v jízdních řádech.

Expres Pálava-Podyjí a Pernštejn
Speciálně pro cykloturisty jsou určeny dva víkendové vlaky Expres Pálava-Podyjí (vždy v sobotu, neděli a o svátcích od Velikonoc do Václava) jedoucí z Brna do Břeclavi – Mikulova – Znojma a Šatova a dále cyklovlak Pernštejn (vždy v sobotu a neděli), který jede rovněž z Brna do Tišnova – Nedvědice – Bystřice n.P. - Nového Města n. M. a Žďáru nad Sázavou. Oba vlaky vyjíždějí z Brna po osmé hodině a jsou tak ideálním východiskem pro celodenní případně půldenní výlety s kolem.
Pokud by se Vám nechtělo kolo vozit s sebou, jsou v Mikulově a Znojmě připraveny cyklopůjčovny, které poskytnout držitelům jízdenek IDS JMK slevu na půjčení kola ve výši 10 až 15%.

S kolem i na lodi
Sice to není příliš známo, ale součástí Tarifu IDS JMK je i lodní doprava na Brněnské přehradě. Platí na ní zvláštní ceny jízdného, ale je třeba ji zmínit proto, že provoz zahajuje rovněž 16. dubna a i na jejích lodích lze přepravovat jízdní kola.

Podrobné informace
V příloze je uveden leták pro cyklisty s plánkem sítě.
Podrobné informace o možnostech dopravy pro cyklisty najdete na www.idsjmk.cz/cyklo .


KordisJMKSpolečnost KORDIS JMK, a.s. – organizátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, založen 2002, zodpovídá za přípravu koncepce dopravní obsluhy Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna, tvorbu jízdních řádů, připravuje podklady pro smluvní přepravní podmínky a tarif, usiluje o rozvoj veřejné dopravy.