Tipy na výlety

Drahanskou vrchovinou za perlami Vyškovska

Itinerář: Vyškov - Opatovice - Ruprechtov - Rychtářov - Lhota - Vyškov
Délka trasy: 34 km
Charakteristika : Cyklotrasa vedoucí jak po silnicích III. třídy tak i po lesních cestičkách nás zavede do oblasti Drahanské vrchoviny. Projedeme se těsně při hranici vojenského újezdu, nad údolím Malé Hané, které je zatopené vodami Opatovické přehrady či Kateřinským údolím. Nezapomeneme ani na památky v Ruprechtově nebo Vyškově.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Hodonínskem

Itinerář: Hodonín - Zbrod - Roztrhánky - Soboňky - Bzenec
Délka trasy: 39 km
Charakteristika : Projedeme se náročnějším terénem, ale o to malebnější přírodou, která nám poskytne nezapomenutelné zážitky z našich cest.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Hornickou cyklotrasou Rosickem a Oslavanskem

Itinerář: Oslavany - Zbýšov - Babice u Rosic - Zastávka - Chroustovské údolí - Říčky - Javůrek - Domašov - Rudka - Litostrov - Zbraslav - Příbram na Moravě - Vysoké Popovice - Lukovany - Ketkovice - Oslavany
Délka trasy: 56 km
Charakteristika : Od kouzelného údolí Oslavy k Bílému potoku bývalým Rosicko-oslavanským uhelným revírem za hornickými památkami.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Jantarovou stezkou z Brna do Nového Přerova

Itinerář: Brno-Poříčí – Brno-Komárov – Soutok Svratky a Svitavy – Modřice, Olympia – Rebešovice – Rajhradice – Opatovice – Blučina – Židlochovice – Žabčice – Přísnotice – Vranovice – Ivaň – Pasohlávky – Brod nad Dyjí – Novosedly – Nový Přerov – Jevišovka, ČD
Délka trasy: 57,2 km
Charakteristika : Cyklistická stezka Brno-Vídeň, populárně nazývaná Jantarová, součást páteřní evropské cyklotrasy Greenway Kraków – Morava – Wien spojuje dvě středoevropské metropole. Námi zvolený úsek prochází napříč velkou částí jihomoravského regionu. Díky mírnému terénu, kdy na celém svém průběhu prochází stezka údolními nivami řek Svratky a Dyje, je ideální trasou pro cykloturisty. Postupně provází břeh řeky Svratky z centra Brna k jihu k soutoku s řekou Svitavou po proslulé cyklostezce jako trasa č. 1, a dále jako trasa č. 4. V jižním předpolí Brna střídá silnice III. třídy, asfaltové komunikace a nově budované cyklostezky, a proplétá se postupně vesnicemi na dohled od rajhradského kláštery, židlochovického zámku či velkých Pohořelických rybníků. Za lužními lesy nad soutokem řek Svratky, Jihlavy a Dyje vstupuje po břehu Horní Novomlýnské nádrže do kraje na úpatí Dunajovických vrchů a proslulých mikulovských vinic, až dosáhne poslední pohraniční vísky Nový Přerov. Odtud je to jen kousek po bývalé pohraniční cestě k nádraží Jevišovka. Celý průběh trasy doprovází 15 originálních cyklistických odpočívek s mapou trasy. Slabinou výletu je nedostatek doprovodné zeleně, nedoporučujeme ho v tropických dnech. O cyklistickou stezku pečuje Sdružení cyklistická stezka Brno-Vídeň: www.cyklobrnowien.cz. 
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Jevišovicko - Krajem dvou řek

Itinerář: Jevišovice – Černín – Vevčice – údolí Jevišovky – Venclův mlýn – Jelínkův mlýn – Culpovec – Plaveč – Hluboké Mašůvky – Jankovec, háj. – Boskovštejn – Jiřice u Mor. Bud. - rozc. U Jiřic – Kyničky, háj. - Rozkoš – Slatina – Jevišovice
Délka trasy: 53,0 km
Charakteristika : Cykloturistický okruh malebným Přírodním parkem Jevišovka situovaným sice v severních partiích Znojemska, nicméně reliéfu náhorní pahorkatiny ducha Vysočiny. Hluboké komplexy lesů pokrývající většinu území jsou v okolí centra parku – Jevišovic - přerušovány polními partiemi s dalekými výhledy do ploché krajiny. Jihovýchodní reliéf je zase poznamenán zahlubujícím se údolím říčky Jevišovky vytvářející zde romantický úsek posázený bývalými mlýny. Okruh, který nás provede celým regionem vychází z centra starobylých Jevišovic a východními spíše polními partiemi míří nejprve do údolí Jevišovky, odkud se obtáčí z jihu a východními lesními partiemi nás vrací zpět na sever západním lesnatým okolím Jevišovic do Boskovštejna, Jiřic a údolí potoka Nedveky hlubokými lesy směřuje stále na sever až na hranici Jihomoravského kraje a hranu údolí řeky Rokytné. Odtud se vrací silnicí zpět do Jevišovic. Region, který spojuje přírodní zážitky s kulturními tak představuje příjemný cyklistický podnik v málo obydlené krajině.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Knížecí Lichtenštejnskou stezkou - za památkami UNESCO

Itinerář: Valtice – Rendez-vous – Tři grácie – Janův hrad – Lednice - Hraniční zámeček - Hlohovec - Valtice
Délka trasy: 27,9 km
Charakteristika : Pohodová jízda Lednicko-valtickým areálem nabízí putování jedinečnou krajinnou kompozicí, která byla pro svou výjimečnou hodnotu zapsána do seznamu chráněných památek UNESCO. Jako zjevení působí romantické stavby uprostřed lesa, okrasné parky a zahrady, kterými zušlechtili jihovýchodní výspu Moravy Lichtenštejnové.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Krumlovsko - za historií kraje řek Jihlavy a Rokytné

Itinerář: Moravské Bránice – Dolní Kounice - Pravlov – Němčičky – Kupařovice – Jezeřany-Maršovice – Vedrovice – Rakšice – Moravský Krumlov – Rokytná – Polánka – Řeznovice – Alexovice – Ivančice
Délka trasy: 49,1 km
Charakteristika : Zalesněný masív Krumlovského lesa uzavírá na jihu souvislý pás kopců a hvozdů Bobravské vrchoviny, který vniká od severu k jihu jako klín do jihomoravských rovin a tvoří hráz mezi Vysočinou a Jižní Moravou, mezi Horáckem a Podhoráckem na straně jedné a vinařskými oblastmi na straně druhé. Vymodelován toky Rokytné a Jihlavy rozkládá se tu svébytný etnografický kraj Dolska, kde Moravský Krumlov a kaňonovité údolí řeky Rokytné dýchají zcela odlišnou atmosférou než Ivančice a Dolní Kounice v širším údolí Jihlavy, i než nivní krajina, do níž se řeka rozlívá, když se prodrala úzkým hrdlem dolnokounických kopců. Kout romantické malebnosti na pomezí mezi Brněnskem a Znojemskem je osazen drahokamy historických měst a jejich památek takové ceny, že jejich návštěvy nebude nikdo litovat.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Kunštátsko a Olešnicko - vše v jednom

Itinerář: Letovice – keltský skanzen Isarno – Křetínská přehrada – Vranová – Vřesice – Sulíkov – Veselka – Ústup – Zelenkův kopec, rozhledna – Kněževes – Olešnice – Křtěnov – Louka, zřícenina hradu – Hodonín – Černovice – Tasovice – Hluboké u Kunštátu – Sychotín – Kunštát – Rudka, Jeskyně Blanických rytířů, Burianova rozhledna – Nýrov – Lhota – Letovice
Délka trasy: 47,6 km
Charakteristika : Malebný kraj nad říčkou Křetínkou možno nazvat „střechou Moravy“ ne snad pro jeho nadmořskou výšku, ale pro neskutečnou šíři rozhledů, které výšiny a hřebeny mezi městy Kunštátem a Olešnicí skýtají. Spíše zemědělský náhorní kraj Olešnicka kontrastuje s lesnatými hřebeny a údolími, a lučinatými svahy Kunštátska, které chrání pro jeho přírodní ryzost a malebnost pod křídly přírodní park. Krajina rozhleden, zastrčených lesnatých údolí, kopců korunovaných krásnými zámky a čisté přírody, kterou zde najdete, jistě potěší každého. Značná členitost terénu činí z toho okruhu zároveň vítanou výzvu i pro zkušené cyklisty, i přes to, že většina trasy je vedena po asfaltových površích.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Malebným krajem do okolí Jevišovic

Itinerář: Jevišovice - Vevčice - Plaveč - v.n. Výrovice - Paveč - Hluboké Mašůvky - Jankovec - U Lomu - Jevišovice
Délka trasy: 43 km
Charakteristika : Podíváme se do líbezného kraje s členitým terénem a výskytem významných živočišných druhů, do něhož jsou zasazeny vodní mlýny, kapličky a boží muka, které dotváří malebnost kraje, pro kterou byla celá oblast kolem Jevišovic vyhlášena jako Přírodní park Jevišovka.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě

Mikroregion Rokytnice

Itinerář: Šlapanice - Podolí - Sivice - Mokrá-Horákov - Muchova bouda - Perníkářův Mlýn - Podolí - Šlapanice
Délka trasy: 31 km
Charakteristika : Trasa nás provede lesnatou částí přírodního parku Říčky až k rovinatějšímu území náležícímu do zóny bitvy u Slavkova. Různorodá krajina a obce s bohatou historií to je Mikroregion Rokytnice.
zobrazit detail  |  zobrazit na mapě