Tam, kde byla železná opona

BrozuraŽelezná opona se začala v Evropě spouštět s koncem druhé světové války. Její délka dosahovala 7 000 km a rozdělovala Evropu na dvě části – od Barentsova moře na severu k Černému moři na jihu. Po více jak čtyřicet let představovala nepropustnou bariéru mezi státy socialistického východního bloku a demokratického Západu. Vyžádala si tisíce lidských obětí a stala se neodmyslitelným symbolem rozdělené Evropy. Na přelomu 80. a 90. let 20. století se východním blokem přehnala revoluční vlna, během níž padly komunistické režimy jednotlivých zemí. Po více než dvou desetiletích můžeme říci, že strašák železné opony patří minulosti. Z hranic vymizely ploty s ostnatými dráty, zdi, závory, strážní věže i pohraničníci. Při překračování hranic nejsme už dokonce ani kontrolováni a můžeme se volně pohybovat i přes tzv. zelenou hranici.
Tato brožura vás seznamuje s několika evropskými projekty, které využívají téma historie železné opony a přírodních krás v jejím koridoru z hlediska šetrné turistiky na území Jihomoravského kraje a jejich přesahu do Dolního Rakouska.
Brožura podrobně informuje o stezkách podél železné opony a je doplněna o mapu průběhu těchto stezek. V brožuře najdete informace o
  • Stezce železné opony
  • Evropském zeleném pásu
  • EuroVelo 13
Doufáme, že pro vás bude tato publikace užitečná z hlediska lepšího porozumění nedávné historii a zároveň inspirující pro pěší či cyklistický výlet podél hranic jižní Moravy a Dolního Rakouska.

Brožuru si můžete stáhnout zde.