Strážnicko - Oskorušová stezka - Okruh

Průběh trasy:

Tvarožná Lhota - Radějov - Travičná - Lučina - Tvarožná Lhota

Charakteristika:

Jedinečná příroda vinic, karpatských lesů, pastvin a rozhledu do širého kraje Pomoraví tvoří kulisu cyklookruhu hornatou krajinou jižního Strážnicka, na níž máme možnost seznámit se z běžným a přesto unikátním stromem - oskeruší. Jeřáb oskeruše (někdy se uvádí jako oskoruše) je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m. Nese několik nej: největší ovocný strom Evropy dožívající se stáří i 500 let a mající i 1,5 tuny ovoce, strom s nejtvrdším dřevem s lasturnatým lomem, největší stromy rostou právě u nás. Plody je možné po uležení jíst bez jakékoliv další úpravy (jsou chuťově výborné), je možné z nich dělat kompoty, marmelády či je usušit. Po pomletí sušených oskeruší je možné prášek používat k ochucování jídel (má příchuť skořice). Dále se používá ke konzervování jablečného moštu či jiných ovocných šťáv. Další možností je výroba likérů či velmi kvalitní pálenky – oskerušovice. Plody mají i léčivé účinky: používá se při střevních potížích (sušené ovoce se používá jako statikum, zatímco syrové má projímavé účinky), na revma a při horečce. V případě smísení oskerušovice s bylinkami a medem je možné léčit i nachlazení. Dřevo oskeruše je nejtěžší v celé Evropě, je velmi pevné a má pěknou barvu i kresbu, proto se používalo v truhlářství, řezbářství, používalo se jako materiál pro hudební nástroje, vinné lisy a mechanické nástroje. Dále se používalo jako materiál na ozdobné vykládání nábytku (intarzie).

Parametry trasy:

Náročnost trasy: Turista
Délka trasy: 9,1 km
Značení trasy: Vlastní značky s logem
Vhodný typ kola: Krosové
Maximální / minimální nadmořská výška: 373 m n.m. / 200 m n.m.
Celkové převýšení: 738 m
Celkem vystoupeno výškových metrů: 622 m

Zajímavosti na trase:

Tvarožná Lhota: Funkcionalistický kostel sv. Anny je z r. 1931. V památném selském domě čp. 187 Muzeum selského života a tvarohu. Muzeum oskoruší (Tvarožná Lhota čp. 148) tvoří infocentrum o přírodě a krajině spolu s expozicí o tradici pěstování jeřábu oskeruše v kraji. Na muzeum navazuje Oskorušová naučná stezka - pěší i cyklisitický okruh vinohrady okolím Tvarožné Lhoty a Radějova pod bělokarpatskými lesy se zastávkami u několika velkých exemplářů oskeruší pod vrchem Žerotín.
Radějov
Dominantou obce je novorománský kostel sv. Cyrila a Metoděje, v kvalitní architektuře postavený počátkem 20. stol. Několik malebných domků lidové architektury, převážně z přelomu 19. a  20. století. V roce 2005 byl zprovozněn lyžařský svah - Štěpničky, dlouhý 400 m, se 2 vleky.V daňčí oboře je přírodní rezervace Kútky.
Travičná:
ocelová rozhledna vysoká 52,6 ms ochozen ve výšce 33,6 m, postavena v roce 2002 v lokalitě známé jako Vrchy. Je první rozhlednou v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. "Salaš Travičná" je součástí stejnojmeného areálu - 7 zastavení s tabulemi i úkoly pro návštěvníky na 7 biotopech (louka, les, mokřad, vodní plochy, lidská obydlí, skalky, zahrada) -  0,6 km - především pro školní výlety
Lučina: umělá vodní nádrž situovaná v CHKO Bílé Karpaty. Významné rekreační místo s travnatou pláží s postupným sklonem do vody a s bezpečným vstupem do vody po schodech. V areálu vodní nádrže se nachází stánky s občerstvením a záchody.