Regionální cyklotrasy

Moravské vinařské stezky
Lichtenštejnské stezky
Tématické cyklostezky Oslavanska
Páteřní cyklostezka Krumlovsko-Jevišovicko
Stezka Srdcem jižní Moravy

Moravské vinařské stezky

Klíčová místa: Brno, Břeclav, Bzenec, Čejč, Čejkovice, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Mikulov, Mutěnice, Strážnice, Uherské Hradiště, Valtice, Velké Pavlovice, Znojmo

Délka sítě: 1200 km

MVS_mapa

Značení

Schránka-3

Stezky: Moravská vinná (300 km), Brněnská (130 km), Bzenecká (26 km), Kyjovská (85 km), Mikulovská (82 km), Mutěnická (65 km), Podluží (115 km), Strážnická (110 km), Uherskohradišťská (75 km), Velkopavlovická (110 km), Znojemská (185 km)

Moravské vinařské stezky

Deset let stačilo Moravským vinařským stezkám k tomu, aby se staly jednou u nejvyhledávanějších cykloturistických destinací v České republice. Rovinaté Znojemsko, zvlněná krajina Modrých Hor kolem Velkých Pavlovic, strmé vinohrady na svazích Pálavy, vinice pod zalesněnými svahy Chřibů, výhledy na hřebeny Bílých Karpat z vinic na Uherskohradišťsku – to vše jsou Moravské vinařské stezky ze sedla kola. K tomu všemu ale patří jedinečná atmosféra vinných sklepů, setkání s vinaři a moravská vína. Síť Moravských stezek, která měří celkem 1200 kilometrů a protíná všechny čtyři vinařské podoblasti, je tvořena deseti menšími okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských center. Celá síť vinařských stezek je poseta desítkami originálních odpočívadel a stovkami informačních panelů, které návštěvníkům přibližují historii vinařství na jižní Moravě. Každá ze stezek má vlastní barvu loga. Napříč celou Moravou ze Znojma až do Uherského Hradiště pak vede páteřní Moravská vinná stezka. Tato vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Internetové stránky: www.vinarske.stezky.cz

Lichtenštejnské stezky

Klíčová místa: Břeclav, Lednice, Poštovná, Valtice

Délka: 174 km (z toho 104 km na jižní Moravě)

Značení

male logo

Stezky: Knížecí stezka (31 km ČR + 70 km Rakousko), Břeclavská stezka (17 km), Poštorenská stezka (12 km), Valtická stezka (24,5 km), Lednická stezka (19,5 km)

Lichtenštejnské stezky

Lichtenštejnské stezky jsou ojedinělým souborem cykloturistických tras, spojujících nejkrásnější památky rodu Lichtenštejnů na jižní Moravě v oblasti Lednicko-valtického areálu a v Dolním Rakousku. Na nejdelší okruh přeshraniční Knížecí stezky navazují na moravské straně čtyři kratší stezky: Břeclavská, Poštorenská, Lednická a Valtická stezka. Všechny je poznáte podle cyklistického značení, na němž je vyobrazen rodový erb Lichtenštejnů. Cyklistická síť Lichtenštejnských stezek propojuje někdejší panství rodu Lichtenštejnů, na němž po dobu 400 let budovali komponovanou krajinu, zahrady, inženýrské stavby a především desítky skvostných objektů letohrádků, loveckých objektů, kaplí, zámečků i zámků v Lednici a Valticích. Za výchozí bod hlavního okruhu – Knížecí stezky – lze zvolit například hraniční přechod Poštorná-Reintal. Je křižovatkou hned několika cyklistických tras, včetně mezinárodních a moravská část Lichtenštejnských stezek zde navazuje na část rakouskou. Celkem je síť Lichtenštejnských stezek dlouhá asi 130 km a láká památkami, jako jsou romantický Dianin chrám, kaple svatého Huberta, zemědělský statek Nový dvůr, malebný vyhlídkový Apollonův chrám, umělá ruina letohrádku Janův hrad, Lednické rybníky, Hraniční zámeček a mnoho dalších. Právem je Lednicko-valtický areál zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Každý rok na jaře zde probíhá Otevírání lichtenštejnských stezek, které láká stovky milovníků kola a historie.

Internetové stránky stezky: www.lichtenstejnske-stezky.cz

Tématické cyklostezky Oslavanska

Klíčová místa: Oslavany, Senorady, přehradní hráz Mohelenské přehrady, Dukovany, Dalešice

Délka sítě: 185 km

Značení

energeticka  pivovarska  hornicka  templarska

Trasy: Energetická cyklostezka (48 km), Hornická cyklostezka (50 km), Pivovarská cyklostezka (60 km), Templářská cyklostezka (39 km)

Tematicke_trasy_Oslavanska

Region Oslavanska je romantickým krajem údolí řek, skal i skautských tábořišť. V samotných Oslavanech začínají a končí čtyři atraktivní tématické cyklostezky – Energetická, Templářská, Pivovarská a Hornická. První z nich je věnována místnímu pivu Templář a vede kolem hradů Levnova a Templštýnu. Hornická cyklostezka provede návštvníky kouzelným údolím řeky Oslavy k Bílému potoku za hornickými památkami Rosicko-oslavanského revíru. Pivovarská se zeleným značením vede z pivovaru v Oslavanech do legendárního pivovaru v Dalešicích, známého z filmu Postřižiny. Energetická cyklostezka pak spojuje dvě vodní díla – přehradu Mohelno s nejvyšší sypanou hrází v Evropě a vodní elektrárnu Dalešice. Zde se nabízí unikátní možnost exkurze do vnitra přehrady této elektrárny. Cyklostezky procházejí krásnými romantickými údolími přírodních parků na řekách Oslavě a Jihlavě, zalesněnou krajinou kolem zřícenin starých hradů a nabízejí zpevněné i lesní cesty vhodné pro horská kola. Všechny začínají na zámku v Oslavanech a každý rok na jaře probíhá jejich slavnostní Odemykání.

Internetové stránky: www.oslavany-mesto.cz

Páteřní cyklostezka Krumlovsko-Jevišovicko

Klíčová místa: Láz – Boskovštejn – Střelice – Jevišovice – Mikulovice – vodní nádrž Dunajovice – Višňové – Němčičky

Délka trasy: 84 km

Značení

cyklostezka_krumlovsko_jevisovicko

Páteřní stezka Krumlovsko_Jevišovicko

Páteřní cyklostezka Krumlovsko – Jevišovicko je zeleným koridorem na severu Znojemska, který se z velké míry vyhýbá frekventovaným komunikacím, a proto je vhodný pro všechny, kteří touží po výletu krajinou s vinohrady, menšími i rozlehlejšími lesy nebo zemědělskou krajinou nezatíženou vlivem velkých měst. Stezka prochází mírnou pahorkatinou a nabízí zcela nečekané výhledy do otevřené krajiny jižní Moravy. Trasa vede skrz malé obce a cyklisté díky ní zavítají i do rozsáhlého lesnatého území Přírodního parku Jevišovka, zalesněného horského masivu Krumlovského lesa nebo do údolí řeky Jihlavy s lužními lesy a menšími jezírkami. Na trase dlouhé 84 kilometrů čeká na cyklisty například zámek Moravský Krumlov i s unikátní expozicí souboru pláten Alfonse Muchy Slovanská epopej, obec Jevišovice s Novým a Starým zámkem, památkově chráněným historickým centrem nebo nejstaršíé přehradou ve střední Evropě, středověký hrad Bítov i zřícenina hradu Cornštejn. Zde již stezka nabazuje na oblíbenou relaxanční destinaci v okolí Vranovské přehrady. Pro cyklisty přijíždějící na více dnů je zde připraven Cyklopenzion ve Višnové pyšnící se certifikací Cyklisté vítáni.

Internetové stránky: http://www.zivepomezi.cz/projekty/paterni-cyklostezka-krumlovsko-jevisovicko/

Stezka Srdcem jižní Moravy

Klíčová místa: Blansko – Skalní Mlýn – Macocha – Jedovnice – Ruprechtov – Ježkovice – Vyškov

Délka trasy: 50 km

Značení

srdcem jizni moravy

Srdcem jižní Moravy

Příjemný cyklistický výlet do nejkrásnějších míst Moravského krasu a Vyškovska nabízí Stezka Srdcem jižní Moravy. V přírodním klenotu jižní Moravy na návštěvníky čeká množství jeskyní, propastí, slepých i poloslepých údolí i nečekané vývěry podzemních vod. Padesátikilometrová trasa spojuje města Blansko a Vyškov a je určena všem cyklistům bez ohledu na jejich výkonnost. Nenáročným terénem vede stezka po značených cyklistických a turistických stezkách do jednoho z center Moravského krasu – Skalního mlýna, odkud dále pokračuje k Punkevním jeskyním a největší turistické atrakci krasu, propasti Macocha. Cyklisté mohou už u Punkevních jeskyní na chvilku sesednout z kola a využít možnost plavby po podzemní říčce Punkvě, která ústí na dně propasti Macocha. Od propasti pak zalesněným Pustým žlebem vede stezka k obci Sloup, nedaleko níž se nachází vchod do jeskynního systému Sloupsko-šošůvské jeskyně. Od ní pokračuje náročnějším stoupáním do obce Ostrov u Macochy,  kde se nachází jeskyně Balcarka. Ta láká svou neobvyklou barevností a spletitým bludištěm chodeb a dómů. Poté stezka vede přes Jedovnice, Ruprechtov, kolem Ježkovic až do Vyškova. Na trase stezky pro cyklisty připraveno jedenáct informačních panelů, které je seznámí s největšími turistickými zajímavostmi podél stezky.

Internetové stránky: www.srdinko.cz