Po Moravské vinné stezce Slováckem - slováckými vinohrady za folklórem

Průběh trasy:

Čejč – Čejkovice – Starý Poddvorov – Mutěnice – Dubňany – Ratíškovice – Milotice – Kyjov – Vlkoš – Bzenec

Charakteristika:

Krajina na Slovácku je stejně pestrá jako zdejší kroje, tradice a vína. Bezpečná jízda po klidných účelových komunikacích a cyklostezkách je tu odpočinkem, radostí i cestou za poznáním.

Parametry trasy:

Náročnost trasy: Turista
Délka trasy: 63,7 km
Turistická oblast: Slovácko

Popis:

Slovácká vinařská podoblast vyniká širokým sortimentem odrůd révy vinné a vyspělým malovinařstvím. Výše položené vinice dávají v kopcovitém terénu plná vína se svěžím charakterem a výrazným odrůdovým aroma. Krajem T. G. Masaryka vede první úsek stezky z Čejče do Čejkovic. Připomínkou několikaletého pobytu prezidenta-osvoboditele je stejnojmenná cesta i pamětní desky v obou obcích. Za Čejčí odbočuje Moravská vinná ze silnice do terénu k ojedinělým stepním lokalitám tzv. Špidlákům, aby se vzápětí vynořila v centru Čejkovic u Templářské tvrze se sklepy. Za Čejkovicemi pokračuje terénní úsek do Starého Poddvorova, který patří k nejpůvabnějším na celé trase. Většinou nezpevněný povrch stezky kopíruje členitý reliéf krajiny, parádní výhledy do údolí střídá pohodová jízda na úpatí polí a vinic.


Pestrost povrchů trasy a proměnlivost krajiny charakterizují úsek, který je hustě protkaný sítí místních okruhů vinařských stezek. Nad Starým Poddvorovem odbočí Moravská vinná k lesu, v jehož stínu se ubírá v souběhu s dálkovou cyklotrasou č. 412 Břeclav – Hradec Králové. Za mokra obtížně sjízdnou cestu lesem vystřídá nad Mutěnicemi polní sjezd do obce, která je baštou vinařství na Slovácku. Vinařský areál Pod Búdama charakterizují rostlinné a figurální motivy na žudrech a průčelí sklepů. Na červenohnědém podkladu je v omítce vyškrabal místní lidový umělec Ján Lacko. Asi 500 sklepů dnes tvoří pitoreskní vinařskou dědinu s názvy ulic, hospodou i několika penziony. Následujících rychlých deset kilometrů přes Dubňany do Ratíškovic vede sice po silnici, nabízí však pestrou ukázku drobných sakrálních památek a rozhodně nenudí. Návěstí stezky za Ratíškovicemi upozorňuje na zajímavý projekt šlapací drezíny a muzea Na kole po kolejích ke kanálu, který můžete navštívit, odbočíte-li doprava a vydáte se podél bývalé Baťovy dráhy.
 

Členitého reliéfu krajiny a husté sítě zpevněných polních cest využívá trasa Moravské vinné i na své pouti oblastí Kyjovského Dolňácka. V první části najdete hned tři významné sklepní kolonie, které jsou ukázkou typických sklepních staveb v regionu i vyspělého malovinařství. Ratíškovický Slavín mezi vinohrady pod kopcem Náklo, stejně jako vacenovické Žlébky patří k nejmladší vinařským areálům na Moravě, legendární milotické Šidleny, ke kterým můžete odbočit ze středu obce po Mutěnické vinařské stezce, pamatují vepřovicové domečky s doškovými střechami nad hlubokými sklepy. Dnes jsou živou vinařskou kolonií, v níž můžete vychutnat jedinečnost a chuťovou pestrost slováckých vín. Pobyt v Miloticích byste však neměli ukončit návštěvou Šidlen. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Písečný rybník, k pozoruhodným ukázkám venkovského baroka patří kostel Všech svatých a romantický zámek. Přehlídku sklepních staveb završují búdy ve Skoronicích a rozlehlá kolonie na okraji dubohabřiny Chrást nedaleko Vlkoše.  
 

Závěrečných patnáct kilometrů vede převážně po cyklostezkách a nabízí několik zajímavých nevinařských cílů. Město Kyjov je kulturním a společenským centrem regionu, jehož renesanční radnice a muzeum jsou ojedinělými stavbami na Slovácku. Kostel sv. Václava v sousedním Kostelci s románskými základy je pohledovou dominantou Kyjovska a cennou sakrální památkou. Ve Vlkoši se můžete zastavit v Military muzeu generála Ingra, místního rodáka.Na konci výletu po vinařské magistrále vedoucí Slováckem čeká Bzenec - město se starým hradem, novogotickým zámkem, středověkým židovským hřbitovem a tisíciletou lípou, která dala jméno proslavené Bzenecké lipce, vínu Ryzlinku rýnského sklizeného z nejlepších tratí města a okolí.

  

 

Doporučujeme navštívit:
Čejkovice: stepní lokality Špidláky, Templářské sklepy
Starý Poddvorov: větrný mlýn
Ratíškovice: drezína a muzeum Na kole po kolejích ke kanálu
Milotice: zámek, přírodní památka Písečný rybník, areál sklepů Šidleny
Kyjov: Národopisné muzeum
Vlkoš: Muzeum generála Ingra, Vlkošské búdy
Bzenec: starý hrad, novogotický zámek