Kam dneska pojedem? …aneb výběr správné trasy

Cyklistika je ideální způsob, jak vlastními silami poznat nové a dosud nepoznané kraje, projet místy, kam se autem určitě nedostaneme a delší vzdálenosti přitom zdolávat výrazně rychleji než v pohorkách s batohem na zádech.

 Cyklisté, kteří pravidelně trénují se neubrání tomu, aby své tréninkové trasy pravidelně opakovali. Není na tom nic špatného, spíše naopak. Známá trasa nabízí při pravidelných zápisech do tréninkového deníku možnost porovnání i v delším časovém horizontu. Není nic příjemnějšího než zjištění, že se časy postupně zkracují a průměrná rychlost stoupá.  Když je to naopak, už to tak veselé není…

Přidám ještě jedno pozitivum – bezpečnostní. Když doma řeknete, že jedete svoje oblíbené kolečko kolem kopce za městem, většinou už doma všichni ví, kdy se přibližně vrátíte domů a kudy jezdíte.

 Když ale zůstaneme u cyklistů – cykloturistů, kteří plánují své vyjížďky, výlety a dovolené tak, aby poznali něco nového nebo se vrátili na oblíbená místa, bude způsob přípravy trasy trochu jiný. Vím, že někdo namítne, že ani do jedné škatulek nepatří – přes týden poctivě trénuje a na víkend se z něj stává svižný cykloturista, ale berme cykloturistu jako sportovce, který má rád příjemné zážitky spojené s kolem, rád objevuje nová místa a preferuje rodinnou pohodu před vyššími rychlostními průměry.

 Plánování trasy je velmi důležitou součástí příjemně stráveného dne a svým způsobem ho může celý pokazit. Předtím, než začneme cokoliv plánovat je třeba se zamyslet nad tím, kdo bude plánovanou trasu absolvovat. Když v sobotu ráno vyrazí banda chlapů na celodenní výlet, bude cíl určitě jiný než při rodinném výletě po nedělním obědě. Nebo alespoň cesta směrem ke stejnému cíli.

01_Vylet

Univerzální poučka praví, že tempo i směr výletu by se mělo přizpůsobit nejpomalejšímu členu skupiny. Což bude v případě rodinného výletu pravděpodobně malý cyklista jedoucí na dětském kole, případně se vezoucí za kolem dospělého na tyči, v sedačce nebo vozíku. Jistě není od věci zjistit, zda po cestě narazíte na místa vhodná k odpočinku pro rodiče a s patřičným vybavením pro děti.

 Například na rakouských kopcích je obvyklé, že na vrcholu narazíte na dětská hříště, kde se děti vydovádí a rodiče mají čas na relax. V Česku to ještě úplně obvyklé není, ale třeba se něčeho podobného taky v budoucnosti dočkáme. Je ale pravda, že malá dětská hřiště o víkendech doplněná o nafukovací hrady nejrůznějších tvarů jsou již standardem u oblíbených občerstvovacích zařízení nejen u řek, parků a cyklostezek.

 U rodinného výletu může být kromě správně naplánované trasy důležitý také její cíl, který může fungovat jako motivační prvek pro potomky, kteří by jinak nejeli nebo jeli, ale neradi. V případě, že chcete rodinu vzít třeba do lanového centra nebo na prohlídku skalního města, myslete také na to, že jim musí zůstat síly i na cestu domů!

Ideální jednodenní nebo odpolední výlet by měl mít podobu okružní jízdy, není nic horšího než jet stejnou cestou tam i zpátky. Čas strávený na kole bychom si měli užít a ne jen bezhlavě hltat ty stejné kilometry.

 Kde a jak cestu naplánovat? Jistě mi dáte zapravdu, že internet je pro tyto účely nepřekonatelnou pomůckou. Papírová mapa je jistě také využitelná, zvlášť když jsou na trhu mapy určené právě pro cykloturistiku, ale z hlediska rychlosti, služeb a celkového přehledu elektronická verze map vítězí na celé čáře. Variantou je také využití GPS přístroje, který umožní okamžitou navigaci během cesty a na závěr vše pěkně vyhodnotí.

 Pro plánování cyklistických výletů v regionu Jižní Moravy určitě lze jen doporučit cyklistický portál cyklo-jizni-morava.cz - http://www.cyklo-jizni-morava.cz/ , který je pro tyto účely připraven. Nabízí rychlé rozdělení cyklotras dle délky do 4 kategorií a také podle náročnosti. Vybírat mohou rodiny s dětmi, cykloturisté nebo pravověrní bikeři sedlající horská kola.

K dispozici je vám také interaktivní mapový portál, který nabízí nástroje na vyhledání spojení mezi zajímavými místy v regionu. Trasy jsou přitom vybírány po fungujících cyklostezkách v kraji. Podobně jako u plánování cest autem je i zde možné vytvořit detailní itinerář, takže nemusíte mít strach, že vám hlavně některá z důležitých odboček nezůstane.

Navíc zde najdete inspiraci pro další výlety – přehledně jsou zde totiž zpracovány zajímavé turistické cíle. V případě, že se rádi účastníte cykloakcí, i ty zde mají své místo.

02_Vylet

Na českém webu existuje i mnoho dalších alternativ. Nejvyužívanější z nich je pravděpodobně Cykloserver.cz, který kromě mapového serveru s informacemi o průjezdnosti jednotlivých tras umožňuje také „naklikání“ vlastních výletů, které lze po registraci na trvalo ukládat a stahovat ve formátu GPX pro GPS navigace. Kromě změřené vzdálenosti je možné získat také výškový profil plánované trasy a přibližný počet nastoupaných metrů, což taky někdy není od věci. Není 50 kilometrů jako 50 kilometrů.

Když se dáte do plánování, plánujte s rozmyslem a v případě, že se výlet podaří, nebojte se se svými trasami podělit s dalšími aktivními cyklisty!