Kam a jak s dětmi? …aneb možnosti cestování s potomky

Sportování s dětmi přináší mnoho radostí a starostí, které někdy hodně poznamenají průběh některých výletů, ale zase jsou to zážitky, na které budete vzpomínat ještě hodně dlouho. Cyklistické výlety s potomky ovlivňuje hlavně jejich aktuální věk a také nadšení rodičů, kteří je musí umět správně nemotivovat, aby čas strávený na rodinných cyklistických akcích nebraly jako čas strávený za trest. Když je do kola nadšená celá rodina, kilometry utíkají samy a když děti vyrostou, podíváte se do vzdálenějších míst a můžete trávit dovolenou v sedle poznáváním krás okolních států.

Téma cestování s potomky by také zabralo celý jeden samostatný seriál článků, proto dnes dáme dohromady pouze pár tipů a nápadů, které mohou rodičům pomoci.

Začneme klasickou situací – novopečený tatínek je nadšený cyklista, který je zvyklý na kole trávit většinu těžce vybojovaného volného času a nejraději by na tom až zase tak moc neměnil. Na druhou stranu „totálně nasazená“ maminka by si taky někdy ráda udělala volné odpoledne, zašla si třeba zacvičit a ráda tatínkovi malého potomka na chvíli nechá doma na hlídání. Jak spojit příjemné s užitečným, tedy pohlídat a přitom příjemně potrénovat? Jak jinak než vzít potomka s sebou, ideálně do vozíku za kolo.

 Jestliže pány moc nebaví vybírání kočárku a všech těch serepetiček okolo, výběr vhodného vozíku za kolo jistě vezmou s patřičnou důkladností a při vybírání pročtou všechny diskuze spokojených uživatelů a k tomu i pár nezávislých testů, aby při koupi nešlápli vedle. Když je cyklisticky aktivní i maminka, určitě se na vozíčku nebude šetřit, zvlášť když některé modely lze využívat i jako sportovní kočárky na bruslích, při běhu, nordic walkingu nebo dokonce na běžkách, kdy stačí vyměnit kola za malé lyže.

 

01_deti

Mezi čím můžeme na českém trhu vybírat? K dispozici jsou výrobky tří výrobců, kteří patří mezi zavedené značky v oblasti vozítek nejen pro děti. Dva zahraniční výrobci – Chariot a Croozer nabízí vozíky s nejrůznějšími modifikacemi, které jsou oblíbené v podstatě po celém světě a v západní Evropě je jejich použití více než běžné. Ceny začínají na částce okolo deseti tisíc korun, což je cena základních modelů. Ta narůstá s nákupem příslušenství pro různé použití, tedy různé sporty, k dispozici jsou také modely s odpružením nebo modely se dvěma místy třeba pro dvojčata.

 Použití vozíku za kolo není omezeno pouze na převoz dětí, můžete ho použít i při převozu nějakého nákladu nebo se v něm jistě rád sveze i váš pes. Při jízdě je ale třeba myslet na to, že za sebou máte něco navíc a celé kolo je tím pádem poněkud delší. Proto dejte pozor při najíždění do zatáček, které nemůžete „řezat“, jak jste normálně zvyklí a z obrubníku bude také lepší přibrzdit, nikoliv jej seskakovat. A to nejen když za sebou vezete svého potomka. Myslete také na to, že za sebou vezete náklad, který něco málo váží, proto budete potřebovat více času a prostoru na bezpečné zabrzdění.

Při výletech s malým potomkem také volte mírnější terény a snažte se vyhnout příliš blátivému nebo naopak prašnému prostředí, protože má k zemi o velký kus blíže než vy v sedle kola.

 Druhou variantou, jak menší dítě na kole vozit je sedačka umístěná na sedlové trubce nebo na vzpěrách zadní vidlice. Většina sedaček je uchycena na pružném „prutu“, který se při jízdě pohupuje a jízda je tak mírně odpružená. Sedačka má velkou výhodu v tom, že při nepoužívání nebo převážení nezabere tolik místa jako přívěsný vozík, ale pro dítě je méně pohodlná, hlavně při spánku. Ve vozíku je trošku více místa a malé dítě si v něm pospí klidně téměř vleže. Z výrobců cyklosedaček můžeme zmínit třeba OK Baby nebo v ČR poměrně oblíbený Hamax.

 Když děti trošku vyrostou, čeká nás někdy skoro nekonečná fáze hledání rovnováhy na dětském kole. Jakmile ale zvládnou jízdu bez balančních koleček, máme vyhráno a můžeme směle začít rozvíjet jejich sportovního ducha. Při jízdě je třeba myslet na menší obtížnost výletu s okamžitou možnosti otočit se a jet zpět a také na odměnu, kterou si malý sportovec určitě zaslouží, ať už v podobě dětského hřiště nebo dobré zmrzliny.

 

02_deti

Ekvivalentem přívěsného vozíku za kolo je tažná tyč. K čemu je vhodná, právě pro malé začínající cyklisty, kteří ještě nemají nohy natolik silné, aby sami zvládli 50 kilometrů a také neznají pravidla silničního provozu, takže je cestování po silnici pro rodiče poněkud stresující. Propojením kola dospělého s dětském pomocí tažné tyče vyřešíte oba problémy naráz – když jedete městem, máte potomka na kole pod kontrolou a on se podle vás učí, kde správně zastavit, jak ukazovat do zatáčky a co vlastně znamená ten chodník s nakresleným cyklistou. Montáž není nijak složitá a nacvaknutí menšího kola je otázkou několika vteřin.

Postupnými kroky tak můžeme prodlužovat dobu, kterou během výletu malý cyklista odšlape poctivě sám, až odmontujeme i tažnou tyč a z malého začátečníka se pomalu začne stávat rovnocenný partner na kolo, který bude postupně potřebovat stále větší velikosti rámů a přibližovat se nám bude i průměrem kol.

 

03_deti