Hrad Špilberk

GPS: N 49° 11′ 41″ E 16° 35′ 57″
Adresa: Špilberk 210/1, 602 00 Brno
Telefon: pokladna kasematy: 542 123 614; pokladna expozice: 542 123 677
E-mail: muzeum.brno@spilberk.cz
Web: http://www.spilberk.cz
Otevírací doba: VÝSTAVY A EXPOZICE: DUBEN - ZÁŘÍ Úterý až Neděle - od 10:00 do 18:00 hodin ŘÍJEN - BŘEZEN pouze víkendy - od 9:00 do 17:00 hodin KASEMATY: DUBEN - ZÁŘÍ Pondělí až Neděle - od 10:00 do 18:00 hodin ŘÍJEN - BŘEZEN Úterý až Neděle - od 9:00 do 17:00 hodin Prodej vstupenek končí 30 minut před uzavřením.
Certifikáty: TOP VÝLETNÍ CÍL JIŽNÍ MORAVA

Popis:

Jednu z hlavních dominant města představuje hrad Špilberk. Už z dálky nelze přehlédnout kopec porostlý zelení s mohutnou pevností na vrcholku.

Hrad byl založen ve 13. století jako zeměpanské sídlo. Postupem času se úloha Špilberku měnila. Z pevnosti, kde nejprve přebývala moravská markrabata, se stalo nejtěžší vězení rakouské monarchie. V posledních čtyřiceti letech je Špilberk sídlem Muzea města Brna.

Muzeum se stará o historické nálezy i umělecká díla – to vše je k vidění ve stálých expozicích, které se věnují historii Brna a Špilberku, ale i vývoji výtvarného umění v Brně. Kromě toho muzeum pořádá i dočasné výstavy.

Pro návštěvníky je přístupná i rozhledna s nádherným výhledem na město, kasematy s temnými kobkami, mučírnou a skřipcem nebo cely známých vězňů – italského vlastence a básníka Silvia Pellica, barona Trencka nebo loupežníka Babinského.

Hrad Špilberk je dějištěm mnoha kulturních akcí, mezi nejvýznamnější akce patří: Špilberk žije – tradiční dva dny „otevřených dveří“ a zábavy pro celou rodinu, divadelní festivaly Provázek na hrad nebo Letní shakespearovské slavnosti, svátek brněnské gastronomie Špilberk food festival, Letní kino na Špilberku, Ibérica nebo Mezinárodní hudební festival Špilberk – koncerty vážné hudby.

Na Špilberku můžete k občerstvení využít těchto možností - Babinský bistro, Café Špilberk nebo Hradní restaruace a vinárna Špilberk.