Evropský cykloslovníček do vaší kapsy

Asi každý, kdo někdy cestoval za hranice naší země, se s tím někdy setkal. Kolo se může porouchat a je potřeba si vypůjčit nářadí či zakoupit chybějící náhradní díly, nebo třeba jen zajít do informačního centra pro mapu.
Evropská cyklistická federace (ECF) ve spolupráci s Evropským ekonomickým a sociálním výborem (EESC) vydala velmi užitečnou pomůcku pro tyto situace. Tmavě modrá brožurka s názvem European Cycling Lexicon nabízí na 80 stranách základní slovíčka (např. součásti kola a příslušenství, užitečné fráze, typy kol a prvky cyklistické infrastruktury), a to ve všech 23 jazycích používaných v zemích Evropské unie. Ve druhém vydání navíc k základním jazykům přibyly nově také arabština, japonština, ruština a čínština.

 

bikelexicon_uvodni_strana

Překlady jsou až překvapivě kvalitní, alespoň pokud jde o češtinu. Většina termínů je přitom odborná (části jízdního kola, cyklistická infrastruktura, speciální typy jízdních kol), takže tuto práci nemohli dělat běžní překladatelé, ale tým specialistů na cykloturistiku a cyklistickou dopravu.

Vydavatelem této užitečné pomůcky je Evropský ekonomický a sociální výbor (EESC), který sídlí v Bruselu. Na přípravě se stejně jako u prvního vydání podílela také Evropská cyklistická federace (ECF).

Podle vydavatele by Evropský cykloslovníček měl být běžně k dostání v síti kontaktních míst, především v hotelech, prodejnách a opravnách jízdních kol, ale také třeba v informačních kancelářích. Zatím je k dispozici především v eletronické podobě ke stažení.

Základní údaje:

Originální název:

European Cycling Lexicon

Český název:

Evropský obrazový slovník pro cyklisty v 27 jazycích (Evropský cykloslovníček)

Vydavatel:

Evropský ekonomický a sociální výbor (EESC) - sekce pro dopravu, energetiku, infrastrukturu a informační společnost (TEN)

Rozsah:

80 stran

Cena:

zdarma

K dispozici:

ke stažení v elektronické podobě

Další informace:

Oficiální server EESC