Bítov

GPS: N 48° 56′ 15″ E 15° 43′ 44″
Adresa: Bítov 3, 671 10
Telefon: 515 294 608
E-mail: obec.bitov@quick.cz podatelna.bitov@quick.cz

Popis:
BÍTOV
Obec Bítov vděčí za svůj vznik a podobu stavbě Vranovské přehrady. Vody této přehrady zatopily původní Starý Bítov, který se rozkládal v údolí pod stejnojmenným hradem. První zmínky pocházejí již z 11. stolení v zakládací listině Staroboleslavské kapituly. Během své historie prošel hrad Bítov několika přestavbami a byl v držení mnoha šlechtických rodů jako byli: Přemyslovci, Lichtenburkové, Jankovští z Vlašimi, Strejnové ze Švarcenavy, Daunové, Zamioisky a Radziwillové. Posledním majitelem byl baron Jiří Hasse, který zde založil unikátní sbírku vycpaných zvířat, zejména psů, která je největší v Evropě. Stejně unikátní je i hradní zbrojnice, která byla znovu otevřena v června 2003.
Na katastru obce se nachází mnoho historických památek, které pro svoji architektonickou hodnotu byly zapsány do Státního seznamu nemovitých kulturních památek.
Obec Bítov se začala stavět v květnu 1932 a postavena byla téměř za půl roku a to v měsíci říjnu, kdy po kolaudaci byly domky předány prvním majitelům.
Atraktivní poloha u Vranovské přehrady předurčila Bítov k tomu, aby se stal rekreačním
a turistickým centrem. Vyrostlo zde přes 500 rekreačních chat a během letní sezóny tudy projdou tisíce návštěvníků, z nichž mnozí se sem rádi každoročně vracejí.