Ahoj sousede

Průběh trasy:

Hevlín - Jevišovka - Nový Přerov - Wildendürnbach - Neudorf - Laa/Thaya - Hevlín

Charakteristika:

Symbolem spolupráce českého mikroregionu Hrušovansko a rakouského regionu Land um Laa je nová přeshraniční cyklostezka „Ahoj sousede, Hallo Nachbar“. Jejích téměř čtyřicet kilometrů vede klidnou, takřka nedotčenou krajinou, po upravených cestách bez větších převýšení, zato však s jedinečnými výhledy do okolí.

Parametry trasy:

Náročnost trasy: Rodina s dětmi
Délka trasy: 38 km
Značení trasy: směrovka s logem
Vhodný typ kola: Krosové
Maximální / minimální nadmořská výška: 230 m n.m. / 170 m n.m.
Celkové převýšení: 60 m

Zajímavosti na trase:

Dva mikroregiony na česko-rakouské hranici, které spojuje podobná mírně zvlněná krajina posetá poli a vinohrady, protkaná řekami Dyje a Jevišovka, mají společné zájmy i cíle: český mikroregion Hrušovansko a rakouský region Land um Laa. Na české straně 14 obcí v okolí města Hrušovany nad Jevišovkou (Borotice, Božice, Břežany, Čejkovice, Dyjákovice, Hevlín, Hrabětice, Hrušovany nad Jevišovkou, Jevišovka, Litobratřice, Mackovice, Pravice, Šanov a Velký Karlov), na rakouské 11 obcí obklopujících město Laa an der Thaya (Fallbach, Gaubitsch, Gnadendorf, Grossharras, Laa an der Thaya, Neudorf, Staatz, Stronsdorf, Unterstinkenbrunn, Wildendürnbach, Falkenstein). Celkem 25 obcí a měst, jejichž spolupráce – trvající od roku 2001 – je přínosem pro rozvoj obou mikroregionů především v oblasti cestovního ruchu, cykloturistiky, venkovské turistiky i životního prostředí.

Symbolem spolupráce obou regionů je nová přeshraniční cyklostezka „Ahoj sousede, Hallo Nachbar“. Jejích téměř čtyřicet kilometrů vede klidnou, takřka nedotčenou krajinou, po upravených cestách bez větších převýšení, zato však s jedinečnými výhledy do okolí.

Zajímavosti na trase:

Přírodní rezervace Travní dvůr (Hrabětice)
Zachovalý několikadílný zbytek nivy Dyje mezi Hevlínem a Jevišovkou se slepými rameny, malými vodními plochami, nivními loukami a charakteristickou vegetací. Významná lokalita s výskytem vodních a mokřadních ptáků, obojživelníků a hmyzu.

Vrbový háj (Jevišovka)
Dominantou vrbového háje (biotopu na rozloze 10 ha), vysazeného v 16. století v nivě řeky Jevišovky chorvatskými obyvateli stejnojmenné obce, je vrba hlavatá. Díky své regenerační schopnosti a vitalitě byla pro původní obyvatelstvo stálým zdrojem dřeva a stavebního materiálu. Procházka či projížďka na kole tímto hájkem poskytne návštěvníkovi setkání s prastarými vrbami neuvěřitelných rozměrů a tvarů.

Soutok Dyje a Jevišovky
Řeky Jevišovka a Dyje se potkávají v bezprostřední blízkosti obce Jevišovka. Dyje je zde široká 20–25 m, přitéká sem od jihu, řeka Jevišovka od jihozápadu. Spojené vody pokračují severovýchodně přímým řečištěm, vstříc řece Moravě.

Kopec Galgenberg (Wildendürnbach)
Se svou výškou 256 metrů nad mořem kopec určitě nepatří mezi nejvyšší v okolí. Pozoruhodným ho činí 184 vinných sklípků, které proslavily Galgenberg svým vínem pěstovaným na ploše cca 40 ha. Mezi odrůdami vyniká především Veltlínské zelené, dále Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský.

Lázeňský komplex (Laa an der Thaya)
Opravdový vodní ráj, který si oblíbili jak obyvatelé Dolního Rakouska, tak i Jihomoravané. Termální lázně v rakouském příhraničním městečku Laa an der Thaya představují víc než jen místo vhodné pro koupání. Slogan „Objevte znovu své smysly“ přesně vystihuje atmosféru tohoto místa